de Teodor Baconschi, Facebook
Doi muzicieni au afirmat că susțin căsătoria ca uniune liberă dintre un bărbat și o femeie. Scandalizat, un club din Cluj le-a anulat viitorul concert și s-au găsit imediat progresiști care să aplaude gestul: ce poate fi mai moral decât să interzici ceva în numele toleranței?
Cei doi n-au spus că detestă homosexualii sau că vor să le interzică pasiunile matrimoniale. Dar așa e corectitudinea politică practicată de stângiști: în alb și negru. Dacă, spre exemplu, ești anticomunist, atunci e musai să fii… fascist. Nicicând, în istorie, buna intenție aparentă nu a dus la o poliție a gândirii atât de perversă…
