FOTO, VIDEO. România înregistrează un record mondial cu 30.000 de suporteri copii la meciul Naționalei de fotbal

Ca urmare a scandărilor fanilor de la meciurile cu Spania și Malta, României nu i s-a mai permis să joace cu spectatori în tribune la partidele cu Norvegia și Suedia.

De aceea, la meciul România-Norvegia, Federația Română de Fotbal a profitat de propunerea UEFA și a invitat aproximativ 30.000 de copii pe Arena Națională.

Presa străină scrie că este un record mondial. Prima dată când s-a întâmplat așa ceva a fost la un meci din Europa League, între Partizan Belgrad și AZ Alkmaar. Atunci au fost pe stadion 20.000 de persoane, scrie revista sportivă de limbă spaniolă Marca. Iar Onefootball a remarcat „atmosfera specială” creată de copii. Doar norvegienii au fost nemulțumiți de „nivelul de zgomot” al acestora.

La încălzire, jucătorii români au adus un banner pe care era scris: ,,Pentru dragostea voastră curată, / Nu ne vom opri din luptă niciodată”.

Momentul în care copiii au cântat imnul național „Deșteaptă-te, române” i-a impresionat vizibil pe tricolori.

A fost o ocazie surprinzătoare pentru ca România să înțeleagă ce forță formidabilă sunt copiii ei.

Cătălin Ivan, candidat la Prezidențiale, despre copiii de pe Arena Națională: „Semnalul trezirii unui popor anesteziat”

VIDEO

FOTO

Exit mobile version