Curtea Supremă SUA ar putea cere reintroducerea reglementărilor care protejau femeile în cazul avortului medicamentos

de Redacția Stiripentruviata.ro

Curtea Supremă SUA a discutat marți, 26 martie 2024, o reclamație făcută împotriva Administrației Americane pentru Alimente și Medicamente (FDA) de o organizație americană care cere ca substanțele care provoacă avortul medicamentos să nu mai fie distribuite cu lejeritate.

Mii de femei și-au trimis mărturiile în favoarea reglementării mai eficiente a avortului medicamentos. Ele au descris modul în care acesta le-a traumatizat în plan fizic și psihic.

Live Action News a publicat recent o clarificare despre ce se va întâmpla după audierea cazului la Curtea Supremă: Avortul medicamentos nu va fi interzis, ci va continua să rămână legal, așa cum este din anul 2000 și până în prezent.

Administrația Americană pentru Alimente și Medicamente (FDA) ar putea însă, în funcție de rezultatul procesului, să fie obligată să reintroducă anumite reglementări recent eliminate și care nu făceau decât să protejeze femeia de efecte secundare grave ca hemoragia masivă.

Reglementările care ar putea fi reinstituite în urma acestui proces sunt următoarele:

După ce Curtea Supremă SUA a stabilit, în 2022, că fiecare stat american are dreptul să reglementeze cum vrea avortul, iar unele state americane l-au interzis sau restricționat, numărul de avorturi induse a crescut exponențial, pe fondul eliminării reglementărilor care vizau avortul medicamentos.

În prezent, această avortul medicamentos este responsabil de 63% din numărului de avorturi din SUA, care a crescut exponențial după eliminarea reglementărilor precizate mai sus.

Interzicerea avortului cauzează creșterea ratei mortalității materne? Statisticile spun nu

Exit mobile version