Militari din cadrul Batalionului 22 Vânători de Munte din Sfântu Gheorghe intervin în localități din județul Covasna pentru înlăturarea efectelor produse de ploile abundente. Aceștia vin în sprijinul populației din județul Covasna, dar și al sufletelor ce nu se pot apăra singure.
Un detașament format din 12 militari și 2 mijloace tehnice acționează în zona localităților Lunca Mărcuș și Băcel pentru pentru evacuarea cetățenilor și a bunurilor din gospodăriile afectate de inundații și pentru limitarea efectelor inundațiilor.
Ministerul Apărării Naționale a postat pe pagina de Facebook imagini înduioșătoare și cu un pui de căprioară salvat de militari.
Mesajul Vânătorilor de Munte:
Nu lăsăm pe nimeni în urmă!
Sursa: Facebook
