Primul Marș pentru Viață la Bălți, Republica Moldova: Mărturisire a credinței și responsabilității

Societatea Femeilor Ortodoxe din Episcopia de Bălți a organizat sâmbătă, 29 martie 2025, primul Marș pentru Viață de la Bălți, Republica Moldova.

Manifestarea, care a avut binecuvântarea Părintelui Episcop Antonie (Mitropolia Basarabiei – Patriarhia Română), s-a desfășurat pe strada pietonală din Bălți.

Au participat membrele societății, tineri, studenți, copii și un grup de femei și copii refugiați din Ucraina. Evenimentul a inclus și un moment artistic susținut de copii, care au recitat poezii despre viață, Dumnezeu și mamă.

„Marșul pentru Viață nu este doar o manifestare publică, ci o mărturisire a credinței noastre, a dragostei pentru viață și a responsabilității de a proteja darul sfânt pe care ni l-a oferit Dumnezeu”, a spus Liliana Lungu, Președinta Societății Femeilor Ortodoxe din Bălți.

„Tema de anul acesta, «Fiecare om contează», ne amintește că viața fiecărui copil, fiecărui bătrân, fiecărei persoane, indiferent de situația în care se află, are o valoare infinită și trebuie ocrotită cu iubire și respect.”

Societatea Femeilor Ortodoxe din Bălți își propune să transforme evenimentul într-o tradiție anuală în oraș.

Foto: Facebook / Societatea Femeilor Ortodoxe din Episcopia de Bălți
Foto: Facebook / Societatea Femeilor Ortodoxe din Episcopia de Bălți
Foto: Facebook / Societatea Femeilor Ortodoxe din Episcopia de Bălți
Foto: Facebook / Societatea Femeilor Ortodoxe din Episcopia de Bălți
Foto: Facebook / Societatea Femeilor Ortodoxe din Episcopia de Bălți
Foto: Facebook / Societatea Femeilor Ortodoxe din Episcopia de Bălți
Foto: Facebook / Societatea Femeilor Ortodoxe din Episcopia de Bălți
Foto: Facebook / Societatea Femeilor Ortodoxe din Episcopia de Bălți
Foto: Facebook / Societatea Femeilor Ortodoxe din Episcopia de Bălți
Foto: Facebook / Societatea Femeilor Ortodoxe din Episcopia de Bălți
Foto: Facebook / Societatea Femeilor Ortodoxe din Episcopia de Bălți
Exit mobile version