Din dragoste pentru fiul său cu Sindromul Down, un tată și-a purtat copilul în brațe la un maraton

Imaginea emoționantă a unui participant la maratonul din New York care trece linia de sosire cu copilul său în brațe, a devenit subiect de interes în presa americană.

Elizabeth Griffin, un fotograf venit să-și surprindă prietena la linia de sosire, a surprins imaginea unui bărbat care alerga cu un copil în brațe.

Nu sunt sigură că mulți oameni l-au văzut, pentru că bebelușul a adormit foarte repede, dar nu am mai văzut așa ceva”.

Tatăl și-a sărutat copilul pe cap și a continuat să alerge”, a scris apoi Elizabeth pe un site se socializare încercând să-l identifice pe bărbat.

Este vorba de Robby Ketchell, un vechi maratonist. A participat la multe curse, dar aceasta a fost una specială.

Fiul acestuia, Wyatt, care are șapte luni, s-a născut cu Sindromul Down. În acest an Robby a vrut să alerge la maraton în onoarea copilului.

Am avut de parcurs un drum greu. Wyatt este cel mai bun, cel mai curajos copil pe care-l cunoaștem, iar a a alerga la maraton pentru el a fost extrem de important pentru familia noastră”, a povestit Marya Ketchell, mama copilului.

Wyatt s-a născut prematur și a avut nevoie de 67 de zile la terapie intensivă, iar în aprilie anul viitor va suferi o intervenție chirurgicală pe cord deschis.

Exit mobile version