Mincinoşii de la Lastensuojelu (Protecția Copilului din Finlanda) susţin că Maria şi Mihai sunt fericiţi la casa de copii.
Faptul că cei doi fraţi au învăţat să aştepte şi au găsit puterea de a supravieţui în prizonieratul la care au fost condamnaţi, este catalogat ca fiind o stare de fericire.
Auzim adevărul copiilor, spus în doar câteva cuvinte de Maria:
>>„Vreau să merg acasă!
>>Casa mea este unde și e mami, of course!(bineînțeles)
>>Ei (Lastensuojelu) nu spun adevărul…
>>Le-am spus (Lastensuojelu) „nu mă simt bine”…
>>Școala nu merge așa bine că nu sunt acasă!
>>Și eu te iubesc!”
