BUHUȘI. Proiecție de film pro-viață și dezbatere cu elevii

de Redacția Stiripentruviata.ro

Marți, 10 martie, elevii din clasele a X-a și a XI-a de la Liceul Teoretic „Ion Borcea” din Buhuși au urmărit un film pro-viață și au dezbătut subiectul acestuia împreună cu profesorul de Religie și responsabilii de la Departamentul Pro-Vita al Protopopiatului Buhuși.

Tinerii au discutat despre dreptul la viață, criza de sarcină, sprijinul familiei și al cunoscuților și implicarea Bisericii în ajutorarea mamelor aflate în dificultate.

Elevii au fost receptivi la problematica dezbătută s-au implicat activ în discuții și au subliniat concluziile întâlnirii exprimându-și dorința de a continua acest proiect, informează organizatorii.

Activitatea a făcut parte din Luna pentru viață 2020 „Pentru viață. Pentru părinți. Pentru copii”.

Exit mobile version