După ce în joi dimineața, la începutul ultimelor 24 de ore de campanie pentru Referendum, deputatul Matei Dobrovie a anunțat că votează DA la Referendum și că demisionează din USR, în partea doua a zilei deputatul Nicușor Dan a anunțat că va participa la Referendum.
„Merg la referendum, am spus-o public”,
a declarat Nicușor Dan într-un interviu pentru ActiveNews.ro, precizând că nu va comunica ce va vota.
Nicușor Dan a fost cel care a fondat USR și a fost primul președinte. El a fost, practic, dat afara din partid de către progresiști.
